Pierwsze drukarki (atramentowe rzecz jasna) zostały opracowane na przełomie lat '70 -tych i '80 -tych. Drukarka zyskała popularność jednak dopiero w latach '90-tych. Wtedy pojawiła się drukarka HP DeskJet, która nie należała to tanich, bowiem kosztowała 1000 dolarów czyli ponad 3000 złotych. Jest to monochromatyczna drukarka atramentowa która drukowała z rozdzielczością 300dpi, czyli dorównywała współczesnym sprzętom.
Kolor pojawił się dopiero w 1991 roku. Następna pierwszego DeskJet'u, model 500C. Cena wynosiła 1100 dolarów. Miała ona tę samą rozdzielczość druku, co klasyczny DeskJet, ale mogła drukować zamiennie tuszem czarnym lub kolorowym. To właśnie potęga koloru sprawiła, że drukarki atramentowe są najpopularniejsze w naszych domach.
Jak działa drukarka atramentowa?
Zasada działania drukarki atramentowej jest dość prosta. Głowica drukująca oraz zasobniki z tuszem umieszczone są na ruchomej karetce, która przesuwa się wzdłuż krótszego boku kartki. Z głowicy wystrzeliwane są w kierunku papieru krople atramentu. Tworzą one kolejne linie obrazu. Po każdym przejeździe karetki kartka przesuwana jest nieznacznie wzdłuż dłuższego boku, aby przy kolejnym przebiegu karetki wykonać kolejny fragment wydruku.
Budowa drukarki
Ile kolorów atramentu ?
Początkowo drukarki kolorowe wykorzystywały do druku tylko trzy barwy atramentu: żółtą, niebieskozieloną i purpurową (CMY).
Jest to zestaw pozwalający uzyskać fotorealistyczne wydruki, jednak nie
sprawdza się dobrze podczas tworzenia koloru czarnego - z wymieszania
tych trzech kolorów powstaje barwa ciemnobura, a nie czarna.
Z czasem
zastosowano druk czterobarwny (CMYK), w którym do trzech barw
podstawowych dołożono dodatkowy zasobnik czarny. Zwiększyło to kontrast
wydruków kolorowych i pozwoliło tworzyć profesjonalne dokumenty biurowe
bez wymiany tuszów.
Zasobniki zintegrowane czy oddzielne dla każdego koloru ?
Część,
zwykle tańszych, drukarek wymaga stosowania zintegrowanych zasobników z
tuszem. Oznacza to, że instalujemy w urządzeniu dwa zasobniki - jeden z
czarnym, a drugi z kolorowymi atramentami. Takie rozwiązanie stosowane
jest zwykle w kartridżach ze zintegrowaną głowicą drukującą (HP,
Lexmark, niektóre modele Canona). Wadą rozwiązania zintegrowanego jest
to, że gdy drukujemy sporo jednokolorowych dokumentów, może się okazać,
że jeden kolor atramentu się kończy, ale pozostałe są prawie pełne.
Niestety, musimy je także wymienić. Problemu tego nie mają osoby, które w
swoich drukarkach mają osobne zasobniki z tuszem. Gdy kończy się jeden
kolor, wymieniamy tylko kartridż z tym tuszem.
To na tyle, niebawem druga część. Miłego dnia! ;)
Fajnie opisane!
OdpowiedzUsuńNie ukrywam, że ja akurat nie należę do osób które posiadają takie urządzenie:) Powód jest prosty. Brak miejsca! Niestety nie mam gdzie tego wstawić. Na szczescie sa punkty które bardzo fajnie Cie wyrecza. Przykład: drukarnia wroclaw Polecam!
OdpowiedzUsuńDużo się zmieniło w temacie, technologia poszła wysoko w górę.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący artykuł. Teraz wybór drukarek i ploterów jest tak duży, że można zdobyć sprzęt na prawdę dobrej jakości za niewielkie pieniądze. Ciekawym rozwiązaniem jest również wynajem kopiarki.
OdpowiedzUsuńTeraz prawie każdy ma drukarkę w domu. Zakup tuszy zarówno tych oryginalnych, jaki zamienników również jest bardzo prosty.
OdpowiedzUsuńhttps://tonerdodrukarki.pl/pol_m_Tusze-oryginalne-14597.html
Znakowanie przemysłowe? Jedyny co przychodzi mi do głowy to usługi Promark Serwis. Zakupiliśmy u nich drukarkę, która do dziś robi robotę!
OdpowiedzUsuńDrukarka w biurze? Konieczność! Tak jak i solidny papier do drukarek w zapasie w szafce. U nas idzie takiego papieru nawet ryza dziennie, duża firma to i duże zapotrzebowanie na różne artykuły biurowe. A urządzenia kupujemy tylko z górnej półki aby służyły długo i bezawaryjnie.
OdpowiedzUsuńKto by pomyślał, że drukarki też mogą być bohaterami! Fajna perspektywa, ale ja wolę unikać walki z moją drukarką
OdpowiedzUsuńhttps://druk-serwis.com.pl
Tonery Smart Print to innowacyjna technologia druku, która pozwala zaoszczędzić na kosztach wydruku. Tonery te charakteryzują się wysoką jakością druku oraz większą wydajnością w porównaniu do tradycyjnych tonerów. Warto jednak upewnić się, czy dany toner Smart Print będzie pasował do naszej drukarki.
OdpowiedzUsuńTusze do drukarek zamienniki są ekonomiczną alternatywą dla droższych oryginalnych tuszy, oferując podobną jakość druku. Są one kompatybilne z różnymi modelami drukarek i stanowią praktyczne rozwiązanie dla osób i firm szukających sposobów na obniżenie kosztów eksploatacji drukarek.
OdpowiedzUsuńWybór między tonerem zamiennikiem czy oryginałem to często kwestia analizy kosztów i potrzeb użytkownika. Zamienniki oferują znaczące oszczędności finansowe i są coraz częściej wybierane przez użytkowników drukarek zarówno w domach, jak i w biurach. Jednak decyzja ta powinna być poprzedzona rozważeniem kilku czynników, takich jak kompatybilność z drukarką, oczekiwana jakość wydruków oraz intensywność użytkowania urządzenia. Zamienniki tonerów, produkowane przez zewnętrzne firmy, mogą różnić się składem od oryginałów, co czasami wpływa na ostateczny efekt druku.
OdpowiedzUsuńtusz do drukarki zamienniki to ekonomiczne rozwiązanie dla użytkowników drukarek, które pozwala na znaczną redukcję kosztów eksploatacji. Zamienniki tuszy oferują wysoką jakość wydruków porównywalną z oryginalnymi tuszami, ale w znacznie niższej cenie. Dostępne są dla różnych modeli drukarek, co umożliwia łatwe dopasowanie do potrzeb użytkownika. Korzystanie z zamienników tuszy pozwala na oszczędności bez kompromisów w jakości wydruku, co jest idealne dla firm i osób prywatnych.
OdpowiedzUsuńFascynująca podróż przez historię drukarek! Niesamowite, jak bardzo się zmieniły od tamtych lat. To ciekawe, jak prosty mechanizm atramentowej drukarki może tworzyć tak precyzyjne wydruki. Dzięki za tę lekcję z historii technologii!
OdpowiedzUsuń__________
https://www.tuszmarkt.pl/
Porady dotyczące drukarek są naprawdę przydatne. Twoje informacje na temat rozwiązywania problemów z drukarkami są nieocenione.
OdpowiedzUsuńhttps://tomkarokna.pl/